Rajd rowerowy do dębu DUNIN

 

 

 

       W dniu 03.07.2023 odbył się kolejny rajd rowerowy członków UTW pod przewodnictwem Eugeniusza Wołkowyckiego. Tym razem docelowym miejscem był Dąb Dunin rosnący za wsią Przybudki. Chętnych na przejażdżkę rowerową uzbierało się w ilości 24 osób. Pogoda dopisała, świeciło nam słonko, jedynie momentami silne podmuchy wiatru nieco utrudniały jazdę.

       Trasa rajdu przebiegała przez wieś Dubiny, Nowosady, Zwodzieckie, potem skręt do lasu w kierunku osady Smolany Sadek. Tutaj był pierwszy przystanek i podziwialiśmy piękne okazałe puszczańskie dęby (kilka z nich ma obwód pnia ponad 400 cm) oraz lipową aleję (pochodzącą z lat 60). O tej porze roku lipy w ilości ponad 100 szt. intensywnie kwitną a wśród konar uwijały się pracowite pszczółki.

       Dalej trasa prowadziła przez las do osady Olchowa Kładka, Borysówka, Gorodzisko i Przybudki. Wreszcie po niespełna dwóch godzinach docieramy do celu naszego wypadu gdzie na skraju lasu, tuż przy drodze stoi tajemniczy, majestatyczny dąb szypułkowy nazywany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. W tym miejscu znajdowała się niegdyś granica pomiędzy Puszczą Białowieską, a Puszczą Ladzką. Dąb otrzymał imię na cześć białoruskiego poety i dramaturga okresu romantyzmu Wincentego Dunina Marcinkiewicza (twórca narodowej białoruskiej opery). Drzewo ma prawie 400 lat, jego obwód na wysokości 130 cm to ok. 7 metrów (683 cm). Wysoki jest na 13 m. Nie jest tak strzelisty jak większość puszczańskich dębów, ponieważ w wyniku uderzenia pioruna stracił kilka konarów i został częściowo rozpołowiony.

       Dąb swoją sławę zawdzięcza temu, iż został laureatem konkursu Drzewo Roku 2021 (11 edycja) i otrzymał 7380 głosów. Walczył do końca o prymat z dębem z Lublina, który otrzymał 7130 głosów.

       Dąb Dunin zdobył także zaszczytny tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022 całkowicie deklasując swoich rywali. Otrzymał 179 317 głosów. W sumie do konkursu zgłoszono 15 drzew z całej Europy. Drugie miejsce zajęła Hiszpania, której reprezentant Dąb z Lasu Bankietowego zdobył 168 234 głosów. Trzeci na podium stanął Wielki dąb korkowy z Portugalii z 70 563 głosami.

       Dąb Dunin powtórzył sukces dębu Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Zdobył on tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2017. a w roku 2022 sukces ten przypadł znów polskiemu drzewu – zwyciężył Dąb Fabrykant z Łodzi.

       Wiekowe drzewo, niestety w ostatnich latach niszczeje. Mieszkańcy miejscowości i miłośnicy przyrody próbują je ratować. Trwają zabiegi pielęgnacyjne, które mają pomóc w jego ochronie. W roku 2021 założono trzy wiązania, które tworzą kształt trójkąta. Bardzo mocne liny mają za zadanie zapobiec złamaniu się konarów. Pomimo opanowania go przez różne gatunki grzybów i wewnętrzną próchnicę drzewo wykazuje wiele wyraźnych oznak żywotności.

       Po wykonaniu wspólnych pamiątkowych fotek na tle dębu wyruszyliśmy w drogę powrotną.

       Dzięki uprzejmości Pani wójt Gminy Hajnówka i Pani sołtysowej Stepaniuk Heleny mogliśmy się zatrzymać pod wiatą na zapleczu świetlicy wiejskiej we wsi Borysówka na poczęstunek w postaci ciepłego bigosu z kiełbaską. Tu też przedstawiciel Stowarzyszenia Sympatyków Wsi Borysówka Pan Mirosław Maciejuk przekazał nam nieco informacji na temat swojej miejscowości. Wieś powstała w latach 1789–1800. W 1847 roku stały tu 44 domy, w których mieszkało 214 osób, w 1851 roku w 31 domach mieszkały już 263 osoby, w 1913 roku w 41 domach mieszkało ok. 320 osób. Obecnie wieś liczy ponad 100 mieszkańców. Borysówka określana jest jako tematyczna wieś drewniana, gdzie można zapoznać się ze śladami starych, zapomnianych zawodów (snycerz, kołodziej, cieśla, bednarz, drwal) w postaci tablic informacyjnych umieszczonych wzdłuż wiejskiej drogi.

       Czas nam szybko upłynął i pora była wracać, nikt nie czuł zmęczenia mimo iż w nogach mieliśmy ponad 30 km jazdy.

       Już w planach jest kolejny wypad rowerowy pod koniec lipca tym razem do puszczy Białowieskiej (rezerwat Lipiny, dąb Imperator i szlak – Puszczańskie Mokradła).

Autor Eugeniusz MAKAREWICZ

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Eugeniusz MAKAREWICZ