Świadomy senior – bezpieczny senior

 

        Spotkanie 11 V ’22 w naszym UTW rozpoczęliśmy częścią sprawozdawczą za roczną (2021r.) działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Takie są wymagania statutowe.

       Część wykładową zagospodarowały panie policjantki:

st. sierż. sztab. Paulina Pawluczuk – Kośko

sierż. Ewelina Wiśniewska

       Omówiły one ważny i aktualny temat: „Świadomy senior – bezpieczny senior”.

       Że temat ważny i pilny, nie trzeba chyba nikogo zbytnio przekonywać. Głośno o nim wszędzie – w mediach i na ulicy, a widza na ten temat jest bardzo przydatna. Dotyczy ona oszustw. Dlatego też policja w poczuciu obowiązku i poniekąd misji obywatelskiej prowadzi szeroką akcję edukacyjną i ostrzegawczą – stąd hasło wykładu zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy i czujności społeczeństwa.

       Czujność i wiedza ją wspomagająca dotyczy głównie finansów. A straty w tym zakresie – jak wskazują zaprezentowane statystyki – są ogromne. Złodzieje i oszuści wyspecjalizowali się w czyszczeniu kont bankowych i internetowych – głównie seniorów – w sposób bardzo perfekcyjny wykorzystując nasze komórki i inne urządzenia internetowe z których obsługą nie zawsze radzimy sobie sprawnie. Choć od razu warto wiedzieć, że ofiarami takich transakcji bywają także i młodsi ludzie.

       Panie policjantki przedstawiły słuchaczom kilkadziesiąt najróżniejszych scenariuszy, jakimi posługują się oszuści – nie tylko na powszechnie znanego już „wnuczka”, ale też na policjanta, prokuratora, konsultanta, bankowca, kuriera itp.. dzwonią do nas firmy z wezwaniem do zapłaty, dopłaty, z ofertą korzystnej transakcji, nawet romansu z nadzieją na szczęśliwy i trwały związek. A wszystkie te zabiegi prowadzą do dostępu do kont czy lokat bankowych, które błyskawicznie znikają, a ich odzyskanie okazuje się niemożliwe.

       Nasze wykładowczynie starały się szczegółowo z ilustracjami pokazywać jakie manipulacje na naszych komunikatorach świadczą o ich intencjach.

       Nie zawsze jest to dla nas dostrzegalne, dlatego najbezpieczniej jest nie reagować żadnym ruchem na pulpicie komunikatora. Nie reagowanie też na wezwanie do wypłaty z kont i przekazania gotówki nieznajomemu. Należy natychmiast zawiadomić policję.

       Pani policyjna psycholog, wyjaśniła także jakimi metodami oddziaływania na naszą psychikę posługują się oszuści, by nas zachęcić do proponowanej transakcji i „uśpić” naszą czujność. Tak więc nie dajmy się skusić oszustom i naciągaczom.

       Dziękujemy za rady i ostrzeżenia.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK

Trwanie mimo przeszkód

 

Trwanie mimo przeszkód

– historia środowiskowa Puszczy Białowieskiej

       Spotkanie wykładowe z panem Tomaszem Samojlikiem – pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, dzisiaj już dr. habilitowanym – jest kolejnym już w ciągu ostatnich lat pogłębieniem naszej wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Tym razem tytuł wykładu był nieco intrygujący.

Czytaj więcej: Trwanie mimo przeszkód

Wykład – O historii i teraźniejszości Litwy

 

       Spotkanie marcowe naszego Uniwersytetu było dłuższe i bardziej złożone niż zwykle. Poza obszerniejszymi informacjami o bieżących zamierzeniach Uniwersytetu Trzeciego Wieku (wycieczki i zbliżający się jubileusz 15-lecia Uniwersytetu), nasz administrator strony internetowej

Czytaj więcej: Wykład – O historii i teraźniejszości Litwy

Pamiętajmy o mokradłach

 

 

       W zamian za wcześniej przygotowany wykład stacjonarny planowany na 09 lutego i odwołany z powodu nasilającej się pandemii covidowej,  Zarząd UTW zaprasza na nagrany wykład zdalny Pana prof. dr hab. Wiktora Kotowskiego pt. „Pamiętajmy o mokradłach”.

Prof. Wiktor Kotowski „Pamiętajmy o mokradłach”. Wykład online.

Czytaj więcej: Pamiętajmy o mokradłach

Mózg – nasz wewnętrzny świat

 

 

 

       Nasz kolejny – grudniowy – wykład był skoncentrowany na tematyce medycyny i zdrowia. Już tytuł wykładu dra n. medycznych Grzegorza Chabika zawierał tezę, że mózg jest miejscem, gdzie tworzą się i ma swoje „centrum” nasz „wewnętrzny świat”, nie tylko jego fizyczna sfera, ale też osobowość i funkcjonowanie w kontaktach ze światem zewnętrznym.

Czytaj więcej: Mózg – nasz wewnętrzny świat