Poznajemy Gminę Hajnówka - 02.11.2012r

 

       Wójt Gminy Hajnówka – pani Olga Rygorowicz zaprosiła Uniwersytet Trzeciego Wieku w Hajnówce na objazdową wycieczkę po części miejscowości gminnych. Chętnych okazało się dużo – 51 osób, z trudem zabrał nas szkolny autobus (korzystając z dnia wolnego w szkolnych zajęciach). Pani Wójt opowiedziała nam zwięźle o całej gminie, a szczegółowo opowiedziała i pokazała niektóre miejscowości.

 

       Najpierw rodzinne Mochnate gdzie w świetlicy zaprezentowała się część zespołu wokalnego (ciekawe, mało znane utwory folkloru białoruskiego), zespół młody, a już nagrodzony, bardzo nam się podobał.

       Dowiedzieliśmy się, że w gminie funkcjonuje 17. wiejskich świetlic wyremontowanych z dawnych budynków szkolnych (np. piękna wielofunkcyjna w Starym Berezowie).

       W dalszej drodze odwiedziliśmy dwie zabytkowe cerkwie w Nowoberezowie – starszą, murowaną z II połowy XIX w i nowszą drewnianą (przez pewien czas unicką) z ciekawymi ikonami. Historię cerkwi przedstawił nam ks. Jan Kazimieruk.

       Po drodze p. Wójt opowiedziała o większych i mniejszych inwestycjach w gminie – oczyszczalniach ścieków, kanalizacji, drogach, szkołach i świetlicach, a także o tym jak nowoczesność i estetyka widoczna jest w poszczególnych gospodarstwach.

       Ostatnią poznaną wsią były Dubiny. Tu na wstępie poznaliśmy w budynku starej szkoły interesujący ośrodek kultury i Centrum Etnograficzno–Ekumeniczne. Mieszczą się tu sale wystawiennicze i konferencyjne (z urządzeniami multimedialnymi). Ośrodek wymaga jeszcze wielu nakładów, ale ma pracowitych, pomysłowych instruktorów i p. Wójt, która nie ustaje w poszukiwaniach. Wierzymy, że będzie to tętniąca życiem placówka.

       Na zakończenie wycieczki poznaliśmy „oczko w głowie” p. Wójt – piękną szkołę mieszczącą oddziały przedszkolne, szkolne i gimnazjalne, a także salę gimnastyczną (mieszczącą ponad 230 uczniów). Ma też dobrą stołówkę, sprawdziliśmy – obiad był b. smaczny.

       Pani Wójt – prawdziwej gospodyni gminy – serdecznie dziękujemy.

 

Autor: mgr Antonina SKORUK

 

 

Foto: Zbigniew ANGIELCZYK