100-lecie Autokefalii Polskiego Kościoła Prawosławnego

 

 

 

       10 kwietnia 2024 roku obył się wykład profesora dr. hab. Eugeniusza Mironowicza pt. 100-lecie Autokefalii Polskiego Kościoła Prawosławnego.

       Nadanie statusu autokefalii polskiej Cerkwi przez patriarchat konstantynopolski nastąpił 13 listopada 1924 roku. Dzisiaj Cerkiew jest samodzielna a tę uroczystość Autokefalii ogłoszono w katedrze metropolitalnej w Warszawie 17 września 1925 roku.

       Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny obejmuje swoją jurysdykcją wszystkie parafie prawosławne na terenie Polski. Kościół ten jest drugim pod względem liczebności wyznaniem w Polsce. Według danych statystycznych GUS kościół ten liczył 503 996 wiernych na koniec 2020 roku.

       Przeważająca część zamieszkiwała obszary województwa białostockiego: w powiatach białostockim, bielskim, hajnowskim, siemiatyckim i sokólskim.

       W okresie międzywojennym żołnierze prawosławni stanowili jedną siódmą Wojska Polskiego.

       Na czele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego stoi metropolita. Księża mogą wchodzić w związek małżeński przed przyjęciem święceń. Duchowni kształcą się w powstałym w 1991r Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

       Językiem liturgicznym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego jest cerkiewnosłowiański.

       Najwyższą władzę w Kościele stanowi Święty Sobór Biskupów.

       Stulecie autokefalii czyli niezależności, świętuje w tym roku polska Cerkiew prawosławna.

       Centralne dziękczynne nabożeństwo planowane jest na 19 sierpnia na Grabarce – w największym w kraju, prawosławnym sanktuarium.

       Sytuację prawną polskiej Cerkwi reguluje ustawa z lipca 1991r o stosunku państwa do PAKP, w której jest między innymi zapis o tym, że Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest niezależny od jakiejkolwiek pozakrajowej władzy duchownej i świeckiej, rządzi się w swych sprawach wewnętrznych swym własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną, oraz zarządza swoimi sprawami.

       Po wykładzie odbył się koncert w wykonaniu młodzieży ze szkoły Muzycznej w Hajnówce.

Autor: Helena USTYNIUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK

       Wykład został sfinansowany ze środków pochodzących z realizowanego zadania publicznego pt. „Propagowanie aktywnego trybu życia seniorów z miasta Hajnówki współfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka”.