Sprawność intelektualna seniorów...
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 12, luty 2024 19:25
- Administrator
Na wykładzie Psychologa Eugeniusza Jańczuka pt. „Sprawność intelektualna seniorów na długie lata” odbytego w dniu 7 lutego 2024 r dowiedzieliśmy się jak zachować sprawność intelektualną na długie lata, jak ćwiczyć mózg w starszym wieku.
Mózg – podobnie jak każda inna część organizmu człowieka – podlega procesom starzenia. Jego praca staje się wolniejsza, mniej efektywna, u seniora mogą pojawić się problemy z pamięcią, kojarzeniem faktów czy koncentracją. Na szczęście są sposoby na to, by poprawić sprawność umysłową osoby starszej!
W przebiegu starzenia się mózgu dochodzi przede wszystkim do obumierania neuronów, przez co staje się on coraz lżejszy. Naukowcy obliczyli, że 80-latek ma około 7% lżejszy mózg niż osoba 20-letnia. Ma to oczywiście swoje skutki zarówno fizyczne, jak i intelektualne. U osób starszych dochodzi do pogorszenia wzroku i słuchu, spada również sprawność intelektualna. Mogą pojawiać się problemy z pamięcią i koncentracją, początkowo niegroźne, ale z czasem przybierające postać chorób degeneracyjnych mózgu, np. otępienia starczego czy choroby Alzheimera.
Trening sprawności umysłowej dla seniora
Choć procesów starzenia nie można w pełni zatrzymać, to jednak da się je hamować i dzięki temu spowalniać niekorzystne zmiany zachodzące w organizmie seniora, również pod względem intelektualnym. Doskonałą formą treningu dla mózgu są różnego rodzaju gry i zabawy umysłowe: krzyżówki, rebusy, sudoku, wymagające koncentracji i logicznego myślenia gry karciane czy planszowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że świetnie na kondycję umysłową wpływa czytanie książek – pobudza ono wyobraźnię, pomaga zachować szeroki zasób słów. W Domu Rodzinnym zachęcamy naszych podopiecznych, by czytali tak często, jak tylko mają na to ochotę.
W zdrowym duchu… zdrowe ciało!
Nie ma żadnych wątpliwości, że sprawność intelektualna jest ściśle powiązana ze zdrowiem fizycznym człowieka. Im dłużej senior pozostaje sprawny pod względem umysłowym, tym większa jest szansa, że spędzi jesień życia w dobrej kondycji fizycznej. Aktywność intelektualna jest potrzebna, by pamiętać o zdrowej diecie i aktywności, przyjmowaniu leków, wizytach u lekarza. A to jest podstawą profilaktyki wielu chorób charakterystycznych dla podeszłego wieku: nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy, choroby wieńcowej, a nawet nowotworów.
Przed wykładem odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży ze szkoły Podstawowej Nr 2 w Hajnówce.
Autor: Helena USTYNIUK
Foto-galeria: Walenty BARTOSZUK
Wykład został sfinansowany ze środków pochodzących z realizowanego zadania publicznego pt. „Propagowanie aktywnego trybu życia seniorów z miasta Hajnówki współfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka”.