Zakończenie roku akademickiego 2022/23 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku

 

       Czerwcowe spotkanie członków UTW jak zwykle zamyka kolejny – 16-ty rok działalności naszego Stowarzyszenia. Byli więc zaproszeni goście – władze miasta i przedstawiciele instytucji, z którymi współpracujemy, były podziękowania osobom prowadzącym grupy tematyczne i zarządowi UTW. Zgodnie z tradycją był także wykład.

       Tym razem poprowadził go zaprzyjaźniony z naszym stowarzyszeniem p. Dariusz Skibiński szef stowarzyszenia Pocztówka.

       Nasz wykładowca to człowiek barwny i nietuzinkowy, odmienny od poważnych i statecznych panów (lub pań). W mieście i okolicy znany z różnych niebanalnych inicjatyw kulturalnych, zaskakujących projektów i metod działania (efekty do oglądania na dworcu Hajnówka).

       Jego wystąpienie przed naszymi słuchaczami od pierwszych słów było celebrujące i trochę „luzackie”, zabawne i intrygujące. A temat zapowiedziany przez autora sugerował tematykę serio:

„WSPÓŁCZESNY TEATR W ZBLIŻENIU Z PUBLICZNOŚCIĄ”

       Swoje wystąpienie p. Darek zaczął od „wytłumaczenia się” jak znalazł się u nas na Podlasiu, a konkretnie w podhajnowskiej wsi POLICZNA, gdzie ostatecznie zamieszkał, bo urzekli go ludzie życzliwi, gościnni, otwarci, a zaraz potem ujmująca gotowość do współpracy władz miasta i hajnowian. Te okoliczności pozwoliły mu podjąć skuteczne starania o granty z UE i konkretne miejsce bazy kulturalnej. Dziś miejscem działania jest budynek (i okolice) dworca kolejowego w Hajnówce i prowadzenie działalności z młodzieżą polską i zagraniczną (aktualnie 30 wolontariuszy).

       Ta dłuższa autoprezentacja była ogólnym wstępem do tematu głównego wykładu. Od „zawsze” niemal teatr łączył w sobie funkcje artystyczne i społeczne, a nawet polityczne. Uważniejszy ogląd tendencji we współczesnym teatrze pozwala dostrzec również ten związek.

       Teatr jednak ma bogatą i odległą historię (starożytna Grecja). Wykładowca podkreślał związki między strukturą społeczną starożytnych ATEN (wolni obywatele i plebs). We współczesnym teatrze – również w Polsce – tragedie i komedie greckie nierzadko bywają grywane i na współczesny sposób interpretowane, bo główne funkcje teatru nie uległy istotnym zmianom, teatr bywa wykorzystywany do celów edukacyjnych i politycznych (np. rola „Dziadów” Mickiewicza w wydarzeniach 1968r.). My dziś głównie zachwycamy się artyzmem teatru greckiego, a ówcześni Grecy uczyli się na nim polityki (przykłady z Antygony Sofoklesa).

       Trochę innego odczytywania świata uczyła komedia grecka – była często okazją do odreagowania i kpiny z ówczesnej rzeczywistości, miała bardziej powszechne oddziaływanie pełniąc jednocześnie rolę społecznie użyteczną (swoisty wentyl na frustrację).

       Oddzielny fragment wypowiedzi prelegent poświęcił roli kobiety w teatrze greckim w istocie nobilitując jej funkcję społeczną (wspomniana już Antygona).

       W wykładzie pojawiło się też nawiązanie do teatru Szekspirowskiego, gdzie wyeksponowane były postaci kobiet silnych, inspirujących mężczyzn.

       W podsumowaniu padły ważne refleksje do przemyślenia – teatr inspiruje do rozwijania wrażliwości, poszukiwania własnych przemyśleń o świecie, ludziach, sobie samym.

       Tak więc teatr wymaga publiczności, która „Będzie taka jaką chcemy, jeśli się potrafimy postawić”.

       Amator znaczy miłośnik – warto pamiętać, a może zorganizować koło miłośników teatru, by rozmawiać o nim – to też sugestia naszego wykładowcy.

       To był bardzo interesujący i inspirujący wykład. Panu Darkowi bardzo serdecznie dziękujemy, również (w imieniu niektórych), za piękny spektakl sprzed kilku dni przygotowany i prezentowany przez jego wolontariuszy w pomieszczeniach hajnowskiego dworca.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK

       
       Wykład został sfinansowany ze środków pochodzących z realizowanego zadania publicznego pt. „Propagowanie aktywnego trybu życia seniorów z miasta Hajnówki współfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka”.