Grupy UTW w 15-leciu

       „Już za chwileczkę już za momencik” zakończymy 15. rok naszej działalności. To dobra okazja do przypomnienia wszystkim, jakie grupy działają w ramach naszego Uniwersytetu. W ostatnich dwu latach kończąca się już pandemia bardzo mocno utrudniła nam nasze działanie, „ale kto jak nie my”. Poniżej przytaczam wypowiedzi osób prowadzących zajęcia w grupach.

 

       Po dłuższej przerwie w zajęciach od października mogliśmy rozpocząć gimnastykę w wodzie, gimnastykę na sali i tenis stołowy.

Gimnastyka w wodzie prowadzona przez Renię Łapińską odbywa się w każdy wtorek w godz. 8.00÷8.30. Liderem grupy jest Marysia Chruścielewska. Podczas zajęć wykorzystywane są akcesoria dostępne na basenie makarony, piłki, deski. Ćwiczenia w wodzie mają wiele zalet. Przede wszystkim podnoszą wydolność organizmu, usprawniają pracę serca i płuc, pobudzają krążenie krwi, rozwijają siłę mięśni.

       Cieszące się zajęcia gimnastyczne na sali są prowadzone przez Renię Łapińską, odbywają się dwa razy w tygodniu: środa godz. 10.45÷11.30 i piątek godz. 11.00÷11.45. Liderem grupy jest Irena Adamska. Sala gimnastyczna została udostępniona przez Zespół Szkół z DNJB. Zajęcia są urozmaicone z wykorzystaniem różnorodnych akcesoriów gimnastycznych: drabinek, ławeczek, piłek, woreczków, taśm gimnastycznych, kijków. Są to ćwiczenia oddechowe, rozgrzewające, usprawniające, wzmacniające, rozciągające i zabawy integracyjne, które poprawiają postawę ciała, koordynację ruchową, kondycję oraz koncentrację i uwagę.

       Jedyne zajęcia, które mogliśmy uprawiać przez cały czas to był Nordic Walking. W Uniwersytecie Trzeciego Wieku są dwie grupy, pierwszą grupę prowadzi Anna Telentejuk a liderem jest Tosia Fiedoruk, drugą grupę prowadzi Zosia Wołkowycka. Spotkania – marsze/spacery, w obu grupach odbywają się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki o godz. 10.00. Marsz z kijkami to świetna forma spędzania czasu połączona z dbaniem o formę i sprawność fizyczną. W odróżnieniu od zwykłego, spacer Nordic Walking angażuje duże grupy mięśniowe zarówno dolnej, jak i górnej połowy ciała. Ze względu na minimalne ryzyko przeciążenia oraz stabilność, którą dają kijki NW jest idealny dla ludzi starszych, osób otyłych lub borykających się z problemami zdrowotnymi. Podczas spacerów integrujemy się, poznajemy nowe ścieżki oraz faunę i florę Puszczy Białowieskiej.

       Serdecznie zapraszamy do korzystania z zajęć dostępnych na UTW a wiosnę przywitamy na rowerach.

       Tenis stołowy prowadzony przez Edka Ponieckiego odbywa się we wtorek i czwartek w godz. 9.00÷10.00. Liderem grupy jest Halina Budna. Salę i stoły do gry udostępnione są przez Zespół Szkół z DNJB. Gra w tenisa pomaga rozwijać inteligencję, zwiększa koordynację ruchową oraz sprawność fizyczną.

Autor: Anna TELENTEJUK

       Pan Edward wspomina:

       Do naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapisałem się 14. lat temu. Ponieważ sam przez ponad 50. lat byłem czynnym zawodnikiem tenisa ziemnego i tenisa stołowego zaproponowałem utworzenie sekcji tenisa stołowego, którą zobowiązałem się prowadzić.

       Tak też się stało. Przez pierwsze dwa lata zajęcia naszej sekcji prowadzone były w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5, przez 4 i pół roku zajęcia odbywały się w sali, którą OSiR przejął po magazynie darów spożywczych MOPS-u.

       Ze względu na rozbudowę Politechniki budynek gdzie graliśmy został rozebrany pod potrzeby inwestycyjne. Przenieśliśmy się na cztery lata do szkoły na mazurach. Od ponad trzech lat gramy w Zespole Szkół z DNJB. Przez ten okres w grupie naszej przewinęło się ponad 20. osób.

       Stała ilość obecnej sekcji to sześć osób, Halina Budna (która ostatnio choruje), Wiera Aleksiejuk i Heniek Antczak są u nas od początku.!!

Autor: Edward PONIECKI

Grupa teatralna.

       Poza grupami rekreacyjno – sportowymi już dziewiąty rok w UTW pracuje koło teatralne, które poza przedstawieniami teatralnymi w poprzednich latach prezentowało również programy poetyckie, pracowało z dziećmi, uczestniczyło w bibliotecznym ogólnopolskim czytaniu literatury. Oczywiście rygory sanitarne spowodowane pandemią znacznie ograniczały zakres spotkań.

       Przez lata działania przewinęło się w kole kilkanaście osób. Aktualnie przygotowujemy przedstawienie teatralne, które mamy zamiar pokazać w najbliższym czasie. Próby odbywają się co tydzień po około półtorej godziny. Miejscem spotkań w ostatnim miesiącu jest Hajnowski Dom Kultury.

       Aktualnie zaangażowanych jest 8. osób. Warto dodać, że uczestnicy sami przygotowują rekwizyty, stroje, oprawę techniczną i muzyczną. Liderką grupy od lat jest Władzia Czaban.

Autor: mgr Antonina SKORUK