Jak się zmieniamy po 60 roku życia.
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 04, grudzień 2014 22:37
- Administrator
Jak się zmieniamy po 60 roku życia
– wykład dr Krystyny Chodak.
Na grudniowy wykład zaprosiliśmy dr Krystynę Chodak, ordynatora Oddziału Psychiatrycznego hajnowskiego szpitala.
Temat wybrała sama wykładowczyni. Okazał się on wyborem bardzo trafnym dla naszej społeczności. Bo przecież każdy z nas niepokoi się dostrzeganymi zmianami w sobie i bliskich nam ludziach jednocześnie rozważając, czy to norma, czy może choroba.
Pani doktor, zaczęła wykład od powszechnie dostrzeganej obserwacji, że wraz z wydłużeniem się długości życia współczesnej populacji wzrasta ilość dolegliwości i chorób w tym pokoleniu, w tym szczególnie związanych z utratą pamięci.
Czy te negatywne tendencje można powstrzymać – to pytanie i naukowców i zwykłych zjadaczy chleba. Ci pierwsi wybadali, że mózg co prawda po sześćdziesiątce kurczy się, ale ilość neuronów nie musi się zmniejszać, jeśli będziemy aktywni intelektualnie. Jednak należy też liczyć się z tym, że każdy z nas ma własny genotyp i tego zmienić nie potrafimy. W zasięgu naszych możliwości jednak jest zbilansowana dieta, rezygnacja z używek, uporządkowanie życia, troska o zdrowie, unikanie stresu, akceptowanie siebie i otaczającego środowiska, nieuleganie frustracjom, złości, wrogości wobec ludzi i innym złym emocjom. Temu z pewnością służy wszelka aktywność fizyczna i intelektualna.
Tak więc zamiast drzemki przed telewizorem – wieczorny spacer, zamiast jałowego oglądania programów – krzyżówka, nauka języka obcego, jakieś hobby, zainteresowania, poszukiwania.
Bo trening umysłu jest nie mniej ważny jak trening ciała, a na starość
„...głupi głupieją, a mądrzy mądrzeją...”
(to przytoczona w wykładzie myśl jednego z uczonych).
W podejmowaniu takich działań pomocna bywa dzisiaj medycyna (farmakologia, ale też rehabilitacje z pomocą sprzętów i różnych zabiegów) i stare wypróbowane środki naturalne jak np. miłorząb japoński, czy różnorakie zioła. Pani doktor liczy na to, że nasza społeczność uniwersytecka chętnie rozważy usłyszane sugestie i rady, bo są one bliskie celom naszego stowarzyszenia. Życzymy pozytywnych rezultatów w stosowaniu sugerowanej terapii.
Pani wykładowczyni serdecznie dziękujemy za dobór tematu i bardzo przekonujący przekaz.
Drugą część spotkania stanowił bardzo dobry występ wokalno-taneczny dzieci i młodzieży z Hajnowskiego Domu Kultury – potraktowaliśmy go jako pierwszą praktyczną lekcję budowania dobrego nastroju, wszak dawka endorfin wszystkim nam się przyda.
Na zakończenie spotkania Pani Magdalena Dembowska pracownik PSS „Społem” w Hajnówce zaprezentowała najnowszą produkcję chleba pn. FITNESS z błonnikiem jabłkowym i zaprosiła wszystkich na pięknie przygotowaną degustację.
Dziękujemy Pani MIECZYSŁAWIE BOGDANOWICZ nie tylko za tę degustację, ale za wszelką pomoc i wspieranie naszej działalności od wielu lat.
Autor: mgr Antonina SKORUK