Inauguracja roku akademickiego 2024/2025
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 18, październik 2024 14:04
- Administrator
16/10/2024 Inauguracja roku akademickiego 2024/2025
Już osiemnasty raz słuchaliśmy tradycyjnego hymnu studenckiego Gaudeanus Igitur, bo rozpoczynamy tą pieśnią corocznie nowy rok akademicki w naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Prezes Stowarzyszenia UTW Anatol Ochryciuk powitał licznych gości, przedstawicieli władz miasta i instytucji, z którymi od lat współpracujemy i korzystamy z ich pomocy.
Przypomniał jak liczny jest nasz UTW (aktualnie 230 członków) jak się wzbogacił o nowe formy działalności.
Ten rozwój zawdzięczamy w dużej mierze nowej przestrzeni do działalności – nowo pozyskanym i odnowionym salom i urządzeniom, ale też formom działania w przestrzeni – aktywności ruchowej, turystyce.
Nawiązaniem do tradycji uniwersyteckich był wykład inauguracyjny. Odnowiliśmy kontakt ze znanym od lat i zaprzyjaźnionym z UTW hajnowianinem, pracownikiem naukowym Instytutu Ekologii Ssaków PAN w Białowieży dr habilitowanym Tomaszem Samojlikiem.
Nasz gość przygotował nam zaskakujący temat wykładu łączący wiedzę z zakresu ekologii puszczy z osobistymi zainteresowaniami - literaturą fantastyczną (również dziecięcą) pokazując jak te dwa pozornie różne „światy” wzajemnie się przenikają i wzbogacają naszą świadomość ekologiczną i rozumienie współczesnego świata w jego złożoności.
„ Ile literatura fantastyczna wie o ekologii lasu”
W uzasadnieniu tematu wykładu mającego formę nieco podchwytliwego sformułowania Pan Samojlik wyjaśnił, odwołując się do własnych zainteresowań czytelniczych (i twórczych) oraz kultury masowej dzisiejszych czasów (filmów, książek, internetu). W swoim wykładzie często przywoływał popularne tytuły (np. ”Gwiezdne wojny”, „Wiedźmin”), które „przynoszą” do domów dzieci i młodzież, dlatego i dla nas nie są one obce. Uzasadnienie, że te pozornie fantastyczne tylko obrazy warto rozważyć w sposób pogłębiony i odnieść do współczesnej realnej rzeczywistości. I tak, wątek upadających drzew, które mają swoje piastunki chroniące je przed całkowitym unicestwienie, to jeden z przykładów jak przyroda broni się sama. Podobnie uzasadnia pożyteczną w naturze rolę dzikich drapieżników, których chętnie chcielibyśmy się pozbyć.
Często w wykładzie pojawiają się konkretne odniesienia do znanych postaci z filmów „Gwiezdne wojny”, „Wiedźmin” np. Ewoki postać mieszkańca nadrzewnych platform chroniących lasy.
Poruszał też, tak żywo dziś dyskutowaną rolę ognia w naturze i funkcji wypalania obszarów naturalnych najczęściej nie uwzględniając pożytecznej roli ognia w przyrodzie (usuwa materiał organiczny a jednocześnie wzbogaca i regeneruje glebę). Wykładowca przywołuje książki „Zakazany las”, „Stumilowy las”.
W dzisiejszym wykładzie pojawił się także wątek eksperymentów genetycznych na zwierzętach np. hodowli żubronia czy tura. Czas pokazał bardzo dyskusyjny sens tych eksperymentów wymyślanych przez człowieka.
Przytoczone w wykładzie wątki literackie i inne treści kulturowe z zakresu fantastyki uświadamiają i uczą, że zbytnia ingerencja człowieka w naturę często wnosi do niej więcej szkód niż pożytku, w szczególności działania zmierzające do eksploatacji przyrody i jej niszczenia.
Pan Tomasz Samojlik na koniec przytacza prostą tezę, której zaborcze i pozornie naukowe metody działania wobec przyrody szkodzą jej. Warto pamiętać prostą myśl: „Las naturalny ochroni siebie”.
Nie przeszkadzajmy mu w tym.
A sami czytając literaturę fantastyczną, także dziecięcą. Zawarte w nich treści mogą być bardzo pożyteczne i ciekawe.
Dziękujemy Panu Tomaszowi za ten piękny i mądry wykład.
Powrót do rzeczywistości ze świata fantazji zapewnił nam występ młodych artystów z Hajnowskiego Domu Kultury – bardzo dziękujemy za wzruszające doznania.
Do zobaczenia na uniwersyteckich spotkaniach.
autor: mgr Antonina Skoruk