Rajd rowerowy – Szlakiem świątyń i kapliczek prawosławnych

 

 

       W dniu 16 lipca 2024r. odbyła się inauguracja wakacyjnych rajdów rowerowych członków UTW w Hajnówce. Chętnych na przejażdżkę rowerową uzbierało się w ilości 21 osób. Pogoda dopisała, świeciło nam słonko może nawet za intensywnie, momentami temperatura dochodziła do 31 stopni, całą grupę pilotował Eugeniusz Makarewicz.

Tematem przewodnim naszego pierwszego wypadu była przejażdżka szlakiem świątyń i kapliczek prawosławnych. Wyruszyliśmy dokładnie o godz. 9.00 ul. Zajęczą; ul. Łąkową dojechaliśmy do  kaplicy cmentarnej św. Tomasza – jest to grobowiec rodziny Bazylewskich w Dubinach. Kaplica ta została zbudowana w 1898 r. jako grobowiec rodzinny ks. Parteniusza Bazylewskiego. Obiekt otoczony jest kamiennym murem i tuż obok znajdują się trzy groby: radcy dworu i prawdopodobnie bezpośredniego fundatora kaplicy Parwienija Parwieniewicza Bazylewskiego (zm. 1910), Julianny Jakowlewny Bazylewskiej (zm. 1885), zapewne żony ks. Bazylewskiego, dzieci Adeli, Juliany, Wiktorii i Jewgienija Bazylewskich oraz Rozalii Trusiewicz (zm. 1876). O historii tego obiektu opowiedział Eugeniusz Makarewicz.

       Następnym przystankiem była cerkiew pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach. Mieliśmy możliwość obejrzenia wnętrza cerkwi a o jej historii opowiedział nam wikariusz parafii Marek Litwiniuk. Stara drewniana XVIII wieczna cerkiew zlokalizowana około 15 m na wschód od wspomnianej kaplicy – grobowca Bazylewskich była nieco za mała dla sporej grupy wiernych, dlatego postanowiono wybudować nową większą cerkiew. Do budowy nowej cerkwi parafialnej przystąpiono po otrzymaniu placu od właściciela dworu dubińskiego, Klimańskiego. Kamień węgielny został położony 15 sierpnia 1867 r., zaś poświęcenie cerkwi nastąpiło 23 listopada 1872 r. Dębowy, rzeźbiony ikonostas (przetrwał do dzisiaj) ufundował proboszcz Parteniusz Bazylewski.

       Po zwiedzeniu wspomnianej cerkwi ruszyliśmy ścieżką rowerową przez Nowosady do wsi Łosinka. Tu był kolejny przystanek przy miejscowej cerkwi św. Apostoła Jakuba. Mieliśmy okazję również zobaczyć świątynię od środka. Oprowadził nas proboszcz Jerzy Kos i bardzo ciekawie opowiedział o historii cerkwi. W latach 1882-1886 na miejscu starej świątyni, zbudowano nową obecną cerkiew. Do jej budowy zaangażowanego miejscowego cieślę Izydora Iwacika ze wsi Wasilkowo, który m.in. wykonał toczone kolumny do wnętrza. Z lat 1884-1886 pochodzi drewniany ikonostas autorstwa Izaaka Cypkina z Wilna, który wykonał również do cerkwi trzy kioty. Uroczysta konsekracja świątyni odbyła się w 1887 roku.

       Po uzupełnieniu płynów, bo skwar nieco dawał się we znaki ruszyliśmy dalej w kierunku wsi Trywieża. Po 4 km docieramy do świetlicy wiejskiej, gdzie mogliśmy spokojnie usiąść przy stołach i spożyć własne kanapki by nabrać sił do dalszej jazdy. Kolejny przystanek to cerkiew pw. Apostoła Jana Teologa w Nowoberezowie. O historii tego obiektu opowiedział nam Eugeniusz Makarewicz. Świątynia została zbudowana w 1771 r. z fundacji Izabeli Branickiej, starościny bielskiej. Wewnątrz polichromie wykonane na suficie. Na suficie dwa malowidła temperowe przedstawiające Ostatnią Wieczerzę (w prezbiterium) i Wniebowstąpienie (w nawie głównej). Wyposażenie eklektyczne z 2. poł. XIX w. (ikonostas, kioty). Władze duchowne ze względu na wielkość parafii, zadecydowały wzniesienie murowanej cerkwi jako parafialnej, i w 1876 roku poświęcono ją pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (mijaliśmy ją w drodze powrotnej do Hajnówki).

       Rajd zakończyliśmy przy Soborze św. Trójcy w Hajnówce. W sumie pokonaliśmy ok. 28 km. Pogoda i humory dopisały. Zmęczeni, utrudzeni ale w większości zadowoleni wróciliśmy do domów. Teraz w planie mamy kolejny rajd, tym razem wyruszymy 30 lipca nad zalew Bachmaty w Dubiczach Cerkiewnych.

Autor: Eugeniusz MAKAREWICZ

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Eugeniusz MAKAREWICZ