Wycieczka po Suwalszczyźnie

 

 

       W dniach 24.04 ÷ 25.04.2024 r. grupa 44 słuchaczy UTW w Hajnówce poznawała malowniczą Suwalszczyznę. Naszą turystyczną przygodę rozpoczęliśmy od spaceru po Augustowie poznając historię tego urokliwego miasta. Nasze spotkanie z Augustowem zakończyliśmy sesją zdjęciową przy ławeczce „Beaty z Albatrosa”.

       W trakcie przejazdu do Dowspudy, dzięki naszej przewodniczce, poznaliśmy historię tej miejscowości oraz postać generała hrabiego Ludwika Michała Paca. Obejrzeliśmy pozostałości pałacu Paca, który powstawał w latach 1820-1823 w stylu angielskiego neogotyku. Budowla zaprojektowana przez Henryka Marconiego miała być mauzoleum rodziny Paców otoczonym parkiem w stylu romantycznym. Z pałacu zachowały się portyk, piwnice, bociania wieża, fragmenty parku oraz kordegarda – wartownia odrestaurowana w 2015 roku .

       Następnym punktem programu były wiadukty w Stańczykach zbudowane w latach 1912-1917 należące do najwyższych w Polsce. 5–cio przęsłowa konstrukcja o długości 180 m i wysokości do 36,5 m nad rzeką Błędzianką przypominająca wyglądem rzymskie akwedukty miała być częścią trasy kolejowej z Chojnic do Olity na Litwie. Linia kolejowa została rozebrana w 1945 r, przez Armię Czerwoną.

       Przejazd do miejscowości Bolcie i spacer do „Trój styku granic – Wisztyniec” był kolejnym etapem podróży. W tym miejscu Litwa, Rosja i Polska stykają się w jednym punkcie. Zobaczyliśmy, jak wyglądają granice w nowej rzeczywistości.

       Kolej na Błaskowiznę i najgłębsze polodowcowe, rynnowe jezioro w Polsce – Hańczę. Maksymalna głębokość 108.5 m, powierzchnia 311 ha i woda 1 klasy czystości czyni z tego jeziora atrakcję turystyczną wpisaną w 1974 r, na listę Aqua UNESCO.

       Pierwszy dzień naszej eskapady kończymy w hotelu Hańcza w Suwałkach.

       Drugi dzień rozpoczęliśmy spacerem po Suwałkach i poznaniu kilku ważnych miejsc – Parku Konstytucji 3 Maja, domu w którym urodziła się Maria Konopnicka.

       Przejechaliśmy do Wigier i zwiedzaliśmy Pokamedulski Zespół Klasztorny usytuowany na wyspie, na jeziorze Wigry. Poznaliśmy jego historię i ciekawostki związane z tym pięknym miejscem.

       Puńsk stolica polskich Litwinów w Polsce był kolejnym przystankiem naszej eskapady. Zwiedziliśmy Muzeum Stara Plebania i kościół z ciekawą ornamentyką zaczerpniętą z folkloru litewskiego. Poznaliśmy kulturę i obyczaje Litwinów.

       Przez Puszczę Augustowską dotarliśmy do Sejn. Zwiedziliśmy Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz Bazylikę Mniejszą z niezwykle cenną rzeźbą Madonny Sejneńskiej cudami i łaskami słynącą, która ma ponad 600 lat.

       Z Sejn przejechaliśmy do Gib i miejsca pamięci. Giby – historia tragicznych wydarzeń z lipca 1945 r. Obławy Augustowskiej. Mogiła – symbol ponad 700 ofiar prześladowań stalinowskich na wszystkich zrobiła ogromne wrażenie.

       Wycieczkę zakończyliśmy w Studzienicznej, w Sanktuarium Maryjnym, gdzie mogliśmy nabrać wody z cudownego źródełka.

       Nasza wycieczka została dofinansowana przez Urząd Miejski w Hajnówce, za co serdecznie dziękujemy.

       Szczególne podziękowania należą się naszej przewodniczce Pani Barbarze, której wiedza i sposób przekazywania informacji to pełen profesjonalizm. Opowieści snute z niezwykłym sentymentem o Suwalszczyźnie, ciekawostki i historia tych ziem opowiedziana w niezwykły sposób zasługuje na szczególne podziękowanie.

       Dziękujemy.

Autor: Jarosław TROCHIMCZYK

Foto-galeria: Irena SIDORUK

       Wycieczka została sfinansowana ze środków pochodzących z realizowanego zadania publicznego pt. „Propagowanie aktywnego trybu życia seniorów z miasta Hajnówki współfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka”.