Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył siedemnasty rok działalności

 

 

       Był to trudny rok w pracy UTW – pod względem organizacyjnym i programowym. W części zmienił się skład zarządu, pojawili się nowi ludzie, zmienił się także podział obowiązków, pojawiły się także inne, trzeba było zająć się nowymi dziedzinami pracy wynikającymi z tworzenia klubu seniora – na miejscu dotychczasowych pomieszczeń użytkowanych przez Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej.

Pozyskane pomieszczenia pozwoliły też na rozszerzenie zakresu i form działalności naszego Uniwersytetu, również wycieczek – krótszych i dalszych. W tym roku zwiększyła się znacznie ilość członków UTW. O tym wszystkim i innych sprawach (np. pozyskanie środków materialnych) mówił kol. Prezes i członkowie zarządu. Część o charakterze walnego zgromadzenia zakończyła się uchwaleniem nowej składki członkowskiej (2 x 50,– zł za semestry, dla nowych członków 100,– zł wpisowego). Członkowie jednogłośnie przyjęli tę decyzję (składka nie była podwyższana od początku istnienia UTW).

       Na zakończenie uroczystości wręczone zostały dyplomy z podziękowaniami i upominki wyróżniającym się w pracy ,,studentom” i wspomagającym działalność UTW zaproszonym gościom.

       Druga część spotkania poświęcona była kończący rok akademicki wykładowi o historii naszych najbliższych terenów. Wygłosił je Pan Jerzy Plewa – „Historia wsi położonych pomiędzy Bielskiem Podlaskim a Hajnówką”.

       Obszary, które dzisiaj znamy jako Podlasie to dawniej PODLASZE. Wykładowca skupił się na obszarze nad rzeką Łoknicą. W jej pobliżu odnaleziono kurhany przypuszczalnie związane z miejscem pochówku (X-XI w), a także ślady grodziska koło miejscowości Haćki (koło Zbucza), prawdopodobnie były to miejsca ukrycia. We wsi Czyże (zwane dawniej Srebrna Góra) zachowały się ślady kultu pogańskiego. Wszystkie te i inne znaleziska wskazują, że były tu skupiska ludzkie.

       W końcu X wieku tereny te przyłączone zostały do Rusi Kijowskiej (ochrzczonej w 998r). Wiadomo, że w XI wieku znane już były miejscowości: Drohiczyn, Mielnik, Bielsk. Dalsze dzieje tych okolic wiążą się z historią Rusi Kijowskiej. Jej przekształcenie się spowodowało, że one znalazły się w 1370 roku w granicach Księstwa Litewskiego. Niestety, późniejsze najazdy Tatarów i inne grabieże powodowały pustoszenie tych terenów. Dopiero po zawarciu Unii Polski z Litwą Podlasie scala się. Warto też mieć świadomość, że dzisiejsze państwo Litwa różni się od dawnych terenów tego państwa.

       Wiemy też, że dawne województwo podlaskie powstało w 1513 roku ze stolicą w miejscowości Dubno (koło dzisiejszych Bociek). Całe terytorium PODLASZA ze stolicą w Drohiczynie obejmujące Puszczę Bielską znalazły się w Koronie, w jej obszarze także było ważne miasto Narew (prosto lokacyjne w pocz. XVI w). Później tereny Puszczy Bielskiej uległy znacznej wycince i lokowano na jej miejscu wsie.

       Z tego okresu (1540 r.) pochodziły też ważne działania gospodarczo-organizacyjne za sprawą Królowej Bony zwane Pomiarami Włóczonymi. Pozostały po nich tzw. wsie ulicówki. Władze zachęcały do osadnictwa, przydzielały ziemie poszczególnym gospodarzom (21 ha na jedno gospodarstwo). Popularyzowano tzw. trójpolówkę jako nową metodę użytkowania ziemi, przynoszącą gospodarzom spore dochody. Kształtowały się nowe wsie (Lady, Kraszewo) i miasta (Orla jako miasto prywatne) Narew miało własną wieś Makówkę, były też wsie państwowe, a w niektórych rozwijały się zakłady wytwórcze np. gorzelnie dające znaczne dochody.

       Rozwój i ukształtowanie się wsi i miast na terenie dawnego Podlasia zależały więc w dużej mierze od przynależności terenów do zmieniających się granic państwowych: polsko – litewsko – ruskich. Skutkowało to upowszechnieniem się form organizacyjnych na danym obszarze i poziomem gospodarczym. Od tych okoliczności zależny był charakter stosunków społecznych, język, religia, obyczaje. Obserwowane współcześnie zróżnicowanie języka, obyczajów, kultury nawet na bliskich obszarach w dużym stopniu są śladem historii.

       Warto więc mieć wiedzę i świadomość przeszłości naszych terenów, by lepiej rozumieć swoich bliskich i sąsiadów.

       Ostatnią refleksją z tegorocznej uniwersyteckiej nauki naszych studentów jest przekonanie, że wzbogaciliśmy naszą wiedzę o historii, przyrodzie i współczesnym świecie. Tak więc nauki nigdy dość!

       Na wakacje życzymy wielu interesujących doświadczeń i wrażeń. Do spotkania na letnich szlakach turystycznych (również organizowanych przez UTW).

Autor: Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK

 

       Wykład został sfinansowany ze środków pochodzących z realizowanego zadania publicznego pt. „Propagowanie aktywnego trybu życia seniorów z miasta Hajnówki współfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka”.