Rajd rowerowy „Zwiedzamy Puszczę Białowieską”
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 25, lipiec 2023 15:59
- Administrator
W dniu 24 lipca 2023r. odbył się już trzeci z kolei rajd rowerowy członków UTW pod przewodnictwem Anny Telentejuk. Grupę liczącą 21 osób pilotował Eugeniusz Makarewicz. Tematem przewodnim naszego wypadu było poznawanie ciekawych zakątków Puszczy Białowieskiej. Trasa prowadziła przez wieś Lipiny a po jej minięciu wjechaliśmy na leśną trybę, która doprowadziła nas do rezerwatu Lipiny, gdzie zrobiliśmy pierwszy przystanek. Kol. Eugeniusz Makarewicz zapoznał uczestników z celem powstania w/w rezerwatu.
Rezerwat przyrody „Lipiny” został utworzony w 1962r. Przedmiotem ochrony rezerwatowej jest zachowanie w naturalnym stanie fragmentu Puszczy Białowieskiej ze zbiorowiskiem grądu. Obecnie rezerwat zajmuje 56,34 ha. Rezerwat wytycza północno-wschodnią granicę występowania dębu bezszypułkowego. Właśnie tutaj mamy jedyne miejsce występowania tego dębu w Puszczy. Drugie stanowisko znajduje się we wschodniej części Puszczy, na terytorium Białorusi i również objęte jest ochroną rezerwatową. Dęby w rezerwacie liczą ok 100 lat. Dąb bezszypułkowy nie jest tak potężnym drzewem jak dąb szypułkowy. Dorasta tylko do 160 cm grubości i 40 m wysokości. Pień ma prosty i widoczny do samego wierzchołka. Jego kora jest mniej spękana niż u dębu szypułkowego. Różnią się też liście obu dębów oraz różnią się długością szypułek żołędzi.
Po pokonaniu ok. 2 km skręciliśmy na północ, po minięciu tryby pojedynackiej dojechaliśmy do tryby postołowskiej i zatrzymaliśmy się na odpoczynek przy zadaszonej wiacie „Postołowo”, gdzie spokojnie zjedliśmy przygotowane w domu własne kanapki. Tu też mogliśmy porozmawiać o akcesoriach jakie każdy cyklista wyruszając w dłuższy rejs powinien zabrać ze sobą by nie być zaskoczonym przypadkową sytuacją.
Po godzinie czasu ruszyliśmy dalej Traktem Lipińskim, po drodze zatrzymaliśmy się przy największej lipie drobnolistnej (pomnik przyrody), której obwód na wysokości 130 cm wynosi 550 cm. Kolejny przystanek to zabagniona niecka olsowa, która o tej porze roku wygląda dość ciekawie pokryta zieloną rzęsą a niski poziom wody uwidocznił wysepki porośnięte olchą.
Kolejny przystanek mieliśmy przy linii oddziałowej 180B i 181A gdzie rośnie dąb „Imperator Południa”, to jeden z najgrubszych dębów w zagospodarowanej części Puszczy (obwód 730 cm i 35 m wysokości, wiek 350-400 lat). Drzewo rośnie niedaleko wspomnianej linii oddziałowej ale teren po ostatnich opadach deszczu jest dość podmokły by móc go zobaczyć.
Droga powrotna prowadziła tzw. szlakiem „Puszczańskie mokradła” do Soroczej Nóżki i wyjazd na ścieżkę rowerową Nowosady – Dubiny. W sumie pokonaliśmy 22 km ale nikt nie narzekał na trudy rajdu, mimo faktu że czasami musieliśmy pokonywać kałuże powstałe po ostatnich opadach. Już w planach mamy następny sierpniowy wypad po Puszczy Białowieskiej, tym razem będą to okolice Sacharewa, odwiedzimy znajdujące się tam kopce kurhanowe, przejedziemy obok rezerwatu Głęboki Kąt, potem przejazd do rzeki Leśnej Prawej, może uda się tam zobaczyć gnieżdżące się w tym miejscu orliki krzykliwe. Po drodze zawitamy na ścieżkę edukacyjną Grądy. W sumie będzie to 25 km wycieczka po puszczańskich ostępach, na którą już teraz zapraszamy chętnych, proszę więc śledzić informacje o terminie, która będzie ogłoszona na stronie UTW.
Autor: Eugeniusz MAKAREWICZ
Foto-galeria: Irena SIDORUK, Eugeniusz MAKAREWICZ