Nowy rok akademicki 2022/23 rozpoczęty
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 18, październik 2022 00:07
- Administrator
Koniec lata, koniec wakacji, a studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczynają szesnasty rok swoich zajęć. Właściwie to rozpoczynają tylko formalnie bo wakacje część z nas spędziła też aktywnie – kilka krótkich wycieczek i tradycyjny wylot zagraniczny (TURCJA), trochę atrakcji miejscowych i … po wakacjach.
Inauguracja nowego roku, jak zwykle w Hajnowskim Domu Kultury w towarzystwie zaproszonych gości z władz miasta i zaprzyjaźnionych instytucji.
Tradycyjnie, inauguracyjny wykład, po raz kolejny przybliżył nas do naszej Puszczy. Tym razem ukazał nam Puszczę Białowieską od innej nieco strony jako miejsce pracy badawczej i odbudowującej jej ekosystem.
Wykładowca – prof. Politechniki Białostockiej dr inż. ALEH MAROZAU (pochodzący z Białorusi) od wielu lat prowadzi badania nad Reintrodukcją[1] Jodły Reliktowej w Puszczy Białowieskiej. Opowiedział nam o mało znanym wycinku badań naukowych nad tym gatunkiem jodły właśnie w Puszczy Białowieskiej, której położenie na terenie nizinnym (80 % powierzchni) szczególnie sprzyja jej rozwojowi i odnowieniu tej odmiany, bowiem Jodła ta jest gatunkiem rzadkim.
W Puszcz Białowieskiej jej „wyspy” pojawiły się w XX w. w części białoruskiej, a od niedawna pojawiła się też w części polskiej, w miejscu nizinnym, zabagnionym. Aktualnie badania dotyczą przyczyn jej odrodzenia na obszarze 14 ha i tam właśnie trwa zbieranie nasion, ich wysiewanie i opieka nad sadzonkami. Dopracowano się ok. 20. drzew górujących (Nadleśnictwo Stoczek).
Podobne badania trwają też w okolicach Gołdapi (nadl. Czerwony Bór). Aktualne prace toczą się również na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie bada się m.in. parametry wzrostu roślin. Dzięki temu wyodrębniono bazy nasion z najlepszych drzew. Ten tryb pracy badawczej wymaga ogromnej cierpliwości i dociekliwości, częściowo w trudnych warunkach terenowych jednocześnie z użyciem nowoczesnych technik badawczych a także wiedzy zarówno przyrodniczej jak też technicznej.
Wykład profesora uświadamia jak żmudna, mrówcza i pozornie nieefektywna praca jest potrzebna, by osiągnąć wyniki, które pozwalają wzbogacić i odnowić ekosystem przyrodniczy.
Nasze spotkanie urozmaicił występ Mażoretek z Hajnowskiego Domu Kultury, zdobywczyni pierwszego miejsca na światowym przeglądzie artystów tej kategorii, a także najmłodszego „narybku” wokalistek Studia Piosenki HDK, GRATULUJEMY.
Wszystkim, doświadczonym i nowym Studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku życzymy w nowym roku akademickim wielu atrakcyjnych zajęć, rozrywek i chęci do działania.
Autor: mgr Antonina SKORUK
Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK
[1] Reintrodukcja - w biologii termin określający ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt i roślin. Jest środkiem (ostatnim “etapem”) restytucji gatunku, czyli odbudowania jego populacji.