Mózg – nasz wewnętrzny świat
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 15, grudzień 2021 00:44
- Administrator
Nasz kolejny – grudniowy – wykład był skoncentrowany na tematyce medycyny i zdrowia. Już tytuł wykładu dra n. medycznych Grzegorza Chabika zawierał tezę, że mózg jest miejscem, gdzie tworzą się i ma swoje „centrum” nasz „wewnętrzny świat”, nie tylko jego fizyczna sfera, ale też osobowość i funkcjonowanie w kontaktach ze światem zewnętrznym.
Dlatego wykład zaczął się prezentacją schematu półkul mózgowych. Kolorowe zaznaczone części ukazywały ich usytuowanie w czaszce i pełnione funkcje. W istocie to „centrum zarządzania” jest niewielkie (u kobiet waży ok. 1,2 kg, u mężczyzn 1,5 kg), ale pochłania 25 % energii wytwarzanej w ludzkim organizmie. W mózgu też powstaje zapis całej pracy wszystkich funkcji. I jeszcze jeden zestaw liczbowy: mózg ludzki składa się ze 100 mld komórek, dziennie ubywa ich jednak około 10 tyś. Wnętrze mózgu stanowią głównie włókna nerwowe. Ta skomplikowana i zawiła struktura niestety zużywa się z różnych powodów i to bezpowrotnie, choć czasem pozostałe części przejmują funkcje zużytych (częściowo pod wpływem działań rehabilitacyjnych). Jednak mimo licznych badań ciągle wszystkich funkcji i działań mózgu nie poznano.
Dalsza część wykładu była poświęcona chorobie Alzhaimera. Zaprezentowana plansza ułatwiła zrozumienie jakim zmianom ulega mózg, jakich ubytków doznaje. Pomaga to lepiej zrozumieć czym spowodowane są fizyczne i psychiczne upośledzenia. Wykładowca podkreślił istotny związek między zmianami mózgowymi a sercowo – naczyniowymi, czego skutkiem bywają zawały i zatory.
Trzecia część wykładu dotyczyła działań opóźniających objawy chorób mózgowych – te działania są na ogół znane: to troska o właściwy poziom cukru, cholesterolu, ciśnienia. I to zarówno z pomocą leków, ale co ważniejsze odpowiedniego żywienia (antyoksydanty). Niezmiernie istotna jest troska o wszelkie formy aktywności, zarówno fizycznej jak i psychicznej i intelektualnej. To wszystko stosowane regularnie, stymuluje nasz organizm do pracy, jest swoistą „siłownią dla mózgu”. Bardzo ważna jest troska o dobry sen (po 60-ce – 6÷7 godz. snu), unikanie stresów i niwelowanie do niego okazji.
Ciekawostka: pomocne jest GŁOŚNE CZYTANIE a także przyjazne kontakty społeczne. Dlatego pan doktor pochwalił bardzo formy aktywności, jakie oferuje Uniwersytet Trzeciego Wieku. O stopniu zainteresowania wykładem świadczyła ilość pytań, które zadawali słuchacze.
Bardzo serdecznie jesteśmy wdzięczni Panu Doktorowi za tak ważny, cenny i interesujący wykład.
Niestety nie obejrzeliśmy przewidzianego na to spotkanie występu grupy z Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przewidziany na ten występ czas wykorzystał kol. Prezes do poinformowania o podjętych ostatnio przez Zarząd UTW planach dotyczących wycieczek turystycznych i wyjazdów kulturalnych w roku akademickim 2021 – 22.
Autor: mgr Antonina SKORUK
Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK