Strona Główna

Spotkanie przedwyborcze.

 

 

    6 XI ’14 Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował spotkanie przedwyborcze z kandydatami na radnych wszystkich szczebli – do rad miasta i powiatu oraz do sejmiku wojewódzkiego – a także z kandydatem na burmistrza.

   Zaproszenie skierowano do mieszkańców Hajnówki. Kandydaci mieli zgłosić swój udział drogą e-mailową. Zgłosiło się niestety tylko osiem osób kandydujących.

 

    Jan Giermanowicz – do rady miasta.

   Jadwiga Dąbrowska, Barbara Wasiluk, Olga Rygorowicz i Jerzy Sirak (także kandydujący na burmistrza) – do rady powiatu oraz jedyny kandydat do sejmiku Włodzimierz Pietroczuk.

   Spotkanie prowadziła prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Mirosława Pawłowska. Kandydaci w dwuminutowych wystąpieniach przedstawili się zebranym, a następnie odpowiadali na zadawane przez prowadzącą pytania (3 min. na odpowiedź).

   Pytania z sali miały być przed rozpoczęciem spotkania zgłoszone pisemnie prowadzącej.

   Wśród kandydatów tylko p. Jadwiga Dąbrowska – emerytowana nauczycielka jęz. niemieckiego – nie była dotychczas radną. Pozostali to osoby pełniące funkcje w samorządach różnych szczebli.

   Pytania dotyczyły różnych spraw, zarówno formalnych, jak też konkretnych problemów naszego miasta i powiatu.

   Kandydaci wyraźnie akcentowali niechęć, co do uzależniania swojej działalności od partii politycznych, podkreślali, że czują się przede wszystkim hajnowianami i ich chcą reprezentować w samorządach, choć nie ukrywali, że szanse na wygraną w wyborach daje w większym stopniu związek z wpływową grupą szczególnie polityczną.

   Mało wyraziste były odpowiedzi na pytanie o współpracę z opozycyjnymi radnymi, a to przecież ważna sprawa. Prawie wszyscy, wyraźnie opowiedzieli się za wspieraniem organizacji pozarządowych.

   Istotne były pytania o szanse ożywienia gospodarczego miasta i powiatu, a co za tym idzie stworzenie nowych miejsc pracy.

   Zainteresowanie tym problemem wyrazili wszyscy wypowiadający się sugerując potrzebę ułatwień finansowych i formalnych dla przedsiębiorców, ale z zobowiązaniem tworzenia nowych miejsc pracy (tzw. produkcyjnych).

   Mówiono też o przygotowaniu terenów pod nowe inwestycje, poszukiwaniu chętnych inwestorów (są podobno jakieś nadzieje), ale też zwrócono uwagę na ograniczenia w tym zakresie ze względu na obowiązującą dyrektywę „Natura 2000”. Szansę na rozwój daje projekt udziału w podstrefie Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, a także nadzieja na uruchomienie przejść granicznych z Białorusią na naszym terenie (ożywienie kontaktów turystycznych i gospodarczych).

   Zwrócono także uwagę na potrzeby i plany budowy placówek opiekuńczych w mieście, inwestycje drogowe, ścieżki rowerowe, realizowania (z perspektywą powiększania) projektów obywatelskich na wykorzystanie funduszu miejskiego.

   Całe spotkanie było żywe, zajmujące i pożyteczne dla obu stron.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK