Potrzeby finansowe ludzi w wieku starszym.

 

 

 

   To temat kolejnego wykładu w naszym uniwersytecie. Przygotowała go pani doktor Anna Wasiluk.

   Temat sam w sobie wzbudził zainteresowanie, bo odnosi się bezpośrednio do sytuacji życiowej naszych członków.

 

   Pani doktor nie odpowiedziała wprost na poszczególne oczekiwania słuchaczy, ale prezentując zagadnienie gospodarowania zasobami finansowymi na szerszym i bardziej ogólnym tle, skłoniła nas do pogłębionego spojrzenia na omawianą kwestię i umiejscowienie siebie w dość zawiłej i skomplikowanej machinie ekonomicznej.

   W wykładzie poddana została definicja pieniądza i różne jego role zarówno w codziennym życiu jednostki, jak i w państwie oraz globalnym systemie.

   Główną uwagę wykładowczyni skoncentrowała jednak na relacji między potrzebami a zasadami (oczywiście finansowymi). Podkreślając sprzeczną właściwość, że zasoby ze swej natury są ograniczone a potrzeby wręcz przeciwnie. Przy okazji uświadomiła, że mówiąc o potrzebach trzeba pamiętać, że one są bardzo różnorodne – od najbardziej elementarnych, jak wyżywienie, do tych duchowej natury np. wolność czy godność.

   Oczywiście mamy świadomość, że potrzeby z wiekiem się zmieniają, np. ludzie starsi mają większe potrzeby zdrowotne a mniej przeznaczają na cele inwestycyjne, ale nierzadko gromadzą oszczędności lub pomagają wnukom.

   Statystyki mówią też, że ludzie starsi kierują się nawykowymi zasadami rozporządzania posiadanymi zasobami, są rozważniejsi, mniej impulsywni i mniej podatni na mody i trendy, (choć bywają naiwni).

   Końcowa część wykładu była poświęcona zagadnieniom dostępu do kredytów i opłacalności lokat bankowych.

   W sumie wykład, choć miał cechy wypowiedzi naukowej, to jednak pozwolił słuchaczom pogłębić wiedzę.

     Serdecznie dziękujemy pani doktor.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Stanisław CHOMICKI