Lublin muzyczny i historyczny

Wycieczka seniorów UTW 26 ÷ 27.III.22r.

 

       Wycieczka do Lublina miała szczególny charakter – stanowiła bowiem składnik projektu oświatowego realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 w Hajnówce, który polegał na współpracy międzypokoleniowej młodzieży szkolnej ze środowiskiem seniorów.

Organizatorzy w programie 2-dniowej wycieczki przewidzieli obejrzenie premierowego spektaklu w Teatrze Muzycznym. Była to operetka J. Straussa „Zemsta nietoperza”. Przedstawienie było znakomicie przygotowane zarówno pod względem muzyczno-wokalnym jak i wizualnym – piękne stroje i efektowne tańce, a jednocześnie bardzo „surowa”, nowoczesna scenografia, gdzie metalowe konstrukcje pełnią różnorodne funkcje. Dodatkowym efektem wyróżniły się komediowe postacie (cały III akt) zagrane wręcz brawurowo. Aplauz widowni potwierdził wysoką klasę przedstawienia.

       Drugi dzień pobytu w Lublinie przewidziany był na zwiedzanie Starego Miasta – dzisiejszej stolicy województwa. Prawa miejskie Lublin otrzymał w XIV w. Dalszy rozwój w dużej mierze zawdzięczał Jagiellonom. To za ich staraniem powstał Zamek (dzisiejsze Wzgórze Zamkowe) z okazałą basztą (najpierw drewnianą) później ceglaną. Na Zamku odbywały się też koronacje władców. Zachowała się również unikatowa gotycka kaplica św. Trójcy z cennymi freskami.

       Od XIV do ok. XVI w. Lublin przeżywał szybki rozkwit gospodarczy i kulturalny w dużej mierze dzięki napływowi ludności żydowskiej. Miasto rozrastało się, rozbudowywało (do dziś zachowała się zabudowa centrum z kamienicami, ulicami, placami, bramami. Dzisiaj spora ich część jest odnowiona.

       Dramatyczny los spotkał ludność żydowską (a to 60% mieszkańców w okresie międzywojennym). Śladem tego dramatu jest muzeum holokaustu na Majdanku i stary żydowski cmentarz, a także ślad po „Jeszywas Chachmej” (aula wykładowa).

       Zachowały się także cenne budowle sakralne kościoła katolickiego: czternastowieczna bazylika i klasztor Dominikanów. Tu miało miejsce zaprzysiężenie UNII LUBELSKIEJ w 1569 r. łączące Rzeczpospolitą z Wielkim Księstwem Litewskim (zachował się obraz Matejki o tej tematyce).

       Cenną pamiątką jest Stary Ratusz dawna (od XIV w.) siedziba Małopolskiego Trybunału Koronnego.

       Dzisiejsza urokliwa starówka pięknie rozłożona na wzgórzach jest cennym śladem bogatej i ważnej przeszłości, której ślady (w miniaturze) obrazują niedzielne targi staroci. Tuż za nimi tętni już nowe – nowoczesne życie miasta. Starówkę jednak odwiedzić warto.

       Z tymi wrażeniami pożegnaliśmy Lublin i … w drogę.

       Dziękujemy organizatorom wycieczki i panu przewodnikowi, a także naszym koleżankom i Prezesowi za tak miłą imprezę.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Antonina FIEDORUK, Helena USTYNIUK