Zakończyliśmy rok akademicki 2020/21

 

 

       Tytuł tej wypowiedzi pewnie budzi wątpliwości i zastrzeżenia … jaki rok? jakie działania? Zastrzeżenia uzasadnione, ale rok zaskoczył i zamknął nas w domach wbrew naszym planom i chęciom, toteż niektóre planowane zamierzenia (trzy wykłady zdalne, dwie wycieczki, spacery z kijkami) „wcisnęliśmy” w krótkie okresy luzu sanitarnego. Dlatego też uznaliśmy, że ten nietypowy rok jednak zakończymy tradycyjnie w starym miejscu w Hajnowskim Domu Kultury.

 

       Udało się nam także zorganizować wykład – pracownicy Starostwa Powiatowego w Hajnówce p. Lucyna Lewczuk i p. Dariusz Link, przedstawili efekty dłuższej pracy dotyczącej pozyskiwania odnawialnych źródeł energii na naszym terenie. Rzadko do tej pory w naszych wykładach pojawiała się tematyka lokalna. Tym bardziej, że poszukiwanie nowych źródeł energii, które mogłyby zastąpić wysokoemisyjne a szkodliwe dla środowiska tradycyjne (węgiel) są problemem w skali globalnej.

       Źródła energii dzieli się na nieodnawialne (węgiel, torf, gaz, ropa naftowa) i odnawialne (słońce, wiatr, woda, biomasa, geotermia). W wykładzie wyjaśniono zalety i wady obu typów ze względu na ich skutki dla środowiska i zdrowia ludzi ich kosztowność i stopień trudności użytkowania, a także łatwość pozyskiwania. Oczywiście możliwości użytkowania poszczególnych źródeł zależne są od ukształtowania terenu, klimatu, możliwości magazynowania no i kosztowność pozyskiwania energii.

       Niektóre ze źródeł budzą sprzeciw mieszkańców (głośność wiatraków), inne mogą być szkodliwe dla środowiska (geotermia, energia wodna). Przedstawiony przegląd możliwości pozyskiwania energii, która nie szkodzi środowisku jest zachętą do jej pozyskiwania, szczególnie ze względu na bardzo dużą szkodliwość społeczną i przyrodniczą dominującej dzisiaj emisji spalania węgla.

       W drugiej części wykładu p. Lewczuk omówiła sytuację w naszym powiecie. Największe możliwości wykorzystania dotyczą źródeł solarnych (panele fotowoltaiczne na dachach i na wolnej przestrzeni), drugie zagospodarowanie biomasy. Z przeliczeń wynika, że nasz powiat ma możliwość być samowystarczalny w zakresie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł (wyliczone koszty energii jakie zużywamy tzn. ciepła, prądu i mobilności w powiecie to 327 mln zł rocznie).

       Działające w mieście Centrum Energii Odnawialnej może pomóc prywatnym użytkownikom w załatwieniu formalności dotyczącej wymiany pieców lub w przygotowaniu instalacji paneli fotowoltaicznych. Centrum prowadzi też szeroką działalność edukacyjną.

       Bardzo dziękujemy wykładowcom za pożyteczne społecznie informacje i wyjaśnienia.

       Miłym uzupełnieniem poważnego wykładu był występ młodych artystek ze Studia Piosenki HDK. Pani Marcie Gredel – Iwaniuk i jej podopiecznym życzymy sukcesów artystycznych.

       Nasi studenci wieczór spędzili w pięknych okolicznościach przyrody w ośrodku rekreacyjnym w Topile, gdzie dźwięki muzyki porwały do tańca całe grono stęsknionych rozrywki i zabawy. Energii i wytrwałości naszym seniorom mogłyby pozazdrościć młodsze grupy wiekowe.

       Do zobaczenia na wakacyjnych spotkaniach turystycznych. W zdecydowanej większości posiadamy certyfikaty potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID – 19.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Zbigniew ANGIELCZYK