Wakacje! Razem (lub osobno) miły bracie, ...

 

Wakacje! Razem (lub osobno) miły bracie, tam przygoda czeka na cię!

 

 

       Kolejny rok akademicki 2017/18 – zamknęliśmy uroczyście 13 czerwca. Był to rok, którym otworzyliśmy nową dziesiątkę działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku – z nowym prezesem, nowym zarządem, nowymi planami. Ale jednocześnie z pełną świadomością tego, co stanowi dorobek minionego 10-lecia, dlatego też z chęcią i potrzebą kontynuacji. O tym wszystkim mówił w swoim podsumowaniu prezes Anatol Ochryciuk. Wcześniej jednak powitał gości – ludzi, którzy nas wspomagali, z którymi współpracowaliśmy, którzy po prostu zechcieli na rzecz UTW pracować społecznie. To wszyscy instruktorzy i wykładowcy prowadzący różnego rodzaju zajęcia (15 sekcji lub grup), a także dyrektorzy szkół i instytucji na czele z władzami samorządowymi. W sumie to duża grupa ludzi, na których w swej działalności mógł liczyć Uniwersytet. Zostali oni uhonorowania dyplomami i książkami.

       Jak na każdym comiesięcznym spotkaniu centralne miejsce zarezerwowane było na wykład. Tym razem nietypowy. Zachciał nas odwiedzić p. Lech Jerzy Pilecki znany z gawęd w Radiu Białystok podróżnik i kolekcjoner.

       Opowiadał swoich podróżach z … dzwonkami, bo one właśnie są planem jego około 170. zagranicznych wypraw. A kolekcja dzwonków to około 7. tysięcy eksponatów prawie z całego świata, najprawdopodobniej najliczniejsza ze znanych (w ocenie międzynarodowej organizacji zbieraczy). Nasz gość całą kolekcję trzyma w domowych regałach (pokazał slajdy). Zbiory pochodzą z najróżniejszych miejsc świata – od Las Vegas do Jamajki. A zbieranie ich rozpoczęło się przypadkowo w Mongolii. Dzwonki są przeróżne – wielkością kształtem, materiałem i dźwiękiem. Niektóre z nich mogliśmy obejrzeć i posłuchać. Są wśród nich prawdziwe dzieła sztuki o znaczeniu sakralnym i symbolicznym.

       Opowieści o dzwonkach były tym ciekawsze, że prezentował je niezwykły człowiek – gawędziarz i miłośnik, znawca świata i ludzi, który dzielił się chętnie swoją wiedzą i pasją, zarażając optymizmem i ciekawością. Za tę możliwość kontaktu z p. Pileckim serdecznie dziękujemy.

       Z trudem wracając do rzeczywistości, niejako na deser, obejrzeliśmy oryginalny, ciekawy taniec w wykonaniu studenckiej grupy tanecznej – wielkie brawa i podziękowania p. Justynie Biryckiej i wykonawcom.

       W końcowej części oficjalnej uroczystości wysłuchaliśmy wystąpienia p. wiceburmistrza A. Skiepki i wicestarosty p. Jadwigi Dąbrowskiej. Zawierały pozytywne oceny działalności UTW i roli Stowarzyszenia w społeczności miasta, a także wrażeń z wykładu p. Pileckiego.

       Zamykając uroczystości Prezes przypomniał, że UTW działać będzie również w wakacje – spacery Nordic Walking, rajdy rowerowe, spływ kajakowy, a we wrześniu wycieczki. Przed wyjściem jeszcze niespodzianka – poczęstunek przygotowany przez jedną z grup kulinarnych. Pychota i podziw dla kunsztu.

       Żegnamy do pierwszego dzwonka w roku akademickim 2018/19. Aktywnych, zdrowych wakacji!

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Zbigniew DZWONKOWSKI, Stanisław CHOMICKI, Zbigniew ANGIELCZYK

Dziedziczenie – o tym warto wiedzieć.

 

  

       Majowy wykład w Uniwersytecie Trzeciego Wieku należał do grupy informacyjnych, ale jakże ważnych dotyczył informacji dla seniorów – prawa spadkowego. Wykład przygotował dla nas doświadczony notariusz pan Marek Wasiluk.

Czytaj więcej: Dziedziczenie – o tym warto wiedzieć.

Współczesne problemy cywilizacji człowieka.

 

 

       Człowiek – natura – cywilizacja kluczowe problemy naszych czasów w refleksji prof. Sławomira Bakiera.

       Uniwersytecki wykład w tym miesiącu miał charakter interdyscyplinarny, oparty na wiedzy i obserwacji z wielu dziedzin, bo też dotyczył kluczowych problemów naszej epoki, których nie da się sprowadzić do pojedynczej wiedzy przedmiotowej.

Czytaj więcej: Współczesne problemy cywilizacji człowieka.

Ważne problemy społeczne.

 

 

 

       Marcowy wykład w Uniwersytecie Trzeciego Wieku poświęcony był sprawom społecznie bardzo ważnym, ale nieczęsto będącym w centrum zainteresowania mieszkańców miasta – to pracą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zaprosiliśmy, więc na nasze spotkanie p. dyrektor tej placówki Barbarę Wasiluk pełniącą tę funkcję od 20. lat.

Czytaj więcej: Ważne problemy społeczne.

O trudnych sprawach ...

 

 

       O trudnych sprawach

       – wykład doktora nauk medycznych Pawła Grabowskiego z hospicjum w Michałowie.

       W bieżącym miesiącu wysłuchaliśmy bardzo szczególnego wykładu na naszym comiesięcznym spotkaniu. Skorzystaliśmy z możliwości zaproszenia do nas pana doktora Pawła Grabowskiego, by wysłuchać wypowiedzi człowieka, który od wielu lat w codziennej pracy pomaga ludziom w ostatnim etapie życia.

Czytaj więcej: O trudnych sprawach ...