Czy mózg można trenować?

 

 

 

 

       Naturalnie – twierdzą naukowcy, lekarze, terapeuci. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję dowiedzieć się na ten temat w czasie seminaryjnego spotkania z psychiatrą panią doktor Krystyną Chodak.

       Temat: Trening pamięci.

       Trening, czyli powtarzanie ćwiczenia najlepiej różnorodnie. Pani doktor wymieniła 4 rodzaje:

-      ćwiczenia umysłowe;

-      medytacje;

-      treningi uważności;

-      sztuka.

       Warto zainteresować się medytacją. Ważne, by odbyła się w tym samym miejscu i czasie, w ciszy i skupieniu na oddechu. Może odbywać się w pozycji leżącej lub siedzącej.

       Uważność, można ćwiczyć np. żując przez 15 min. kęs (może być czekolada), ale w tym czasie skupić się tylko na tej czynności.

       Dobrym ćwiczeniem dla mózgu jest rozwiązywanie różnych logicznych zagadek (np. dlaczego szewc mieszkający na 20-tym piętrze wieżowca wjeżdża windą tylko na 15-te?).

       Pożyteczne są także różne układanki np. na bazie TANGRAMU, czyli technika ORIGAMI.

       Istotnym ćwiczeniem usprawniającym mózg jest trening w zapamiętywaniu – miejsc, nazw, rzeczy, pokonywanie labiryntu.

       Mózgowi służy też żonglerka np. piłeczkami, bo aktywuje obie półkule mózgowe. Wszechstronnie usprawniające są także treningi relaksacyjne.

       Nasze spotkanie miało charakter ćwiczeniowy, więc było aktywizujące i motywujące do proponowanych działań.

       Pani Doktor bardzo dziękujemy za zachętę do pracy nad kondycją własnego mózgu, by służył nam jak najdłużej.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Stanisław CHOMICKI

Tropy i ślady zwierząt – seminarium w Nadleśnictwie Hajnówka.

 

 

 

      Nadleśnictwo Hajnówka i Wydział Leśnictwa Politechniki w Białymstoku zaprosili studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku na spotkanie wzbogacające naszą wiedzę o mieszkańcach lasów. Wykład połączony ze slajdami poprowadzili dwaj studenci. W spotkaniu uczestniczyli członkowie UTW i kilkoro studentów z Wydziału Leśnego.

Czytaj więcej: Tropy i ślady zwierząt – seminarium w Nadleśnictwie Hajnówka.

Opieka farmaceutyczna w geriatrii.

 

 

       Opiece farmaceutycznej w geriatrii poświęcone było kolejne spotkanie z panią farmaceutką mgr Izabelą Kalitą.

       Nasza prelegentka na wstępie wyjaśniła specjalistyczne cechy chorób wieku podeszłego i geriatrii jako dziedziny medycyny. Zwróciła też uwagę na pojęcie starzenia się, można o jego początkach mówić już po 30-40 roku życia, ma on charakter nieuchronny, stopniowy, ale postępujący, pogarszający funkcję różnych narządów.

Czytaj więcej: Opieka farmaceutyczna w geriatrii.

Choroby uszu. Diagnoza, leczenie, profilaktyka.

 

 

 

       W kształtującej i informacyjnej działalności naszego uniwersytetu w tym roku sporo uwagi poświęcamy problematyce prozdrowotnej. Chętnie też skorzystaliśmy z możliwości uczestniczenia w spotkaniu z panią Eweliną BĄCZYK (asystentki ds. protetyki słuchu ACS SŁUCHMED), by posłuchać wykładu i porozmawiać o bardzo bliskich nam sprawach słuchu, gdyż dolegliwości i niesprawność aparatu słuchowego wielu z nas odczuwa dotkliwie.

Czytaj więcej: Choroby uszu. Diagnoza, leczenie, profilaktyka.

Odpowiedniki leków. Lista leków 75 +

 

  

       W ramach seminarium słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z mgr farmacji panią Izabelą Kalitą z apteki „Bliska”, by dowiedzieć się więcej o popularnych w naszych czasach lekach generycznych, do których zachęcają często lekarze, farmaceuci a i znajomi także. Główny powód zainteresowania tą grupą leków to cena znacznie niższa od leków oryginalnych.

Czytaj więcej: Odpowiedniki leków. Lista leków 75 +