Strona Główna

Z wizytą w Nadleśnictwie Hajnówka.

 

   Z wizytą, bo zostaliśmy zaproszeni przez p. Grzegorza Bieleckiego – nadleśniczego do poznania jego włości, a dokładniej Leśnego Kompleksu Promocyjnego, bo to wizytówka nadleśnictwa. Główną atrakcją Kompleksu jest kolejka wąskotorowa wybudowana w I poł. XX w. służąca do transportu drewna z Puszczy Białowieskiej, dziś służy turystom. Pięknie się prezentują urokliwe wagoniki, unikatowy parowóz, odrestaurowana stacyjka.

Ambicją Kompleksu jest także ciekawa ekspozycja usytuowana obok okazale prezentującej się siedziby nadleśnictwa. Ekspozycja ma formę 3 rzędów otwieranych „szaf” – gablot zawierających bogate materiały nie tylko o Puszczy Białowieskiej, ale też o historii Hajnówki i ludziach związanych z lasem.

   Gabloty zawierają liczne zdjęcia z ostatnich 100. lat (historia rozwoju miasta liczy się przecież od 1915 r. i niemieckich inwestycji związanych z eksploatacją Puszczy na potrzeby I wojny światowej. Te działania okupantów dały początek przemysłowi Hajnówki).

   Dalsze dwie gabloty prezentują gospodarzenie człowieka w Puszczy – od czasów królewskich, a potem carskich, kiedy z polecenia władców lasem zarządzali osadnicy. Do lasu przyciągała naturalnie zwierzyna, stąd sporo informacji o łowiectwie i restytucji ginących gatunków zwierząt a także eksperymentach genowych w nowszych już czasach.

   Ciekawy wątek ekspozycji stanowi historia bartnictwa w Puszczy (jej ślady w nazwach miejscowych Dolne, Górne związane z tzw. wchodami).

   Z czasów XX w. zaprezentowane zostały sylwetki badaczy i uczonych związanych z pracą na rzecz Puszczy Białowieskiej.

   Oprowadzający i prezentujący nam Leśny Kompleks Promocyjny p. Marek Mackiewicz specjalista do spraw turystyki i edukacji pokazał nam również aktualne inwestycje: budującą się parowozownię, miejsce przygotowane pod budowę parkingu i pola namiotowego.

   My skorzystaliśmy z funkcjonującego już parę lat miejsca ogniskowego z zadaszonymi stołami i bezpiecznym paleniskiem – do puszczańskiej biesiady.

   Naszym gospodarzom i przewodnikom serdecznie podziękowaliśmy i zabraliśmy się do pieczenia kiełbasek.

Autor: mgr Antonina SKORUK

 

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Zbigniew ANGIELCZYK