Jubileusz XX-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

 

 

Prezes UTW Krystyna Szner i prof. dr hab. Małgorzata Halicka.

 /Foto: Iwona Herbuś/

   Parafrazując słowa tytułowej piosenki pokoleniowego serialu lat 70-tych, który już w założeniach był lekki, dowcipny, ale i zawierający przesłanie chciałoby się zaśpiewać … „Dwa…dzieścia lat minęło jak jeden dzień …”.

   Tak, to już minęło dwadzieścia lat działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku i z tej okazji przedstawiciele naszego Stowarzyszenia zostali zaproszeni na jubileuszową konferencję. Przed wejściem do auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania mogliśmy podziwiać wystawę prac malarskich dwu grup „Kolor” i „Pędzel”.

   Jak zazwyczaj bywa z okazji jubileuszy, cytowanych listów okolicznościowych, gratulacyjnych, drobnych upominków i życzeń dla całego Uniwersytetu składanych na ręce pani Prezes Krystyny Szner było wiele. Zaproszenia na uroczystości gospodarze wysłali do wielu krajowych UTW a także do 3-ch zagranicznych z Białorusi i Litwy.

   Pierwszy dzień konferencji przebiegł właśnie lekko i dowcipnie. Po zapoznaniu się z dorobkiem i historią UTW w formie przekazu multimedialnego przygotowanego przez p. Krystynę Szewczyk i Alicję Temler prowadząca konferencję wręczyła najaktywniejszym słuchaczkom albumy poświęcone jubileuszowi UTW opracowane przez p. Barbarę Wilczewską. W części artystycznej obejrzeliśmy m.in. adaptację zmodyfikowanej bajki „O Jasiu i Małgosi”, występ sekcji tanecznej z prezentacją tańca cygańskiego a także sekcja muzyczna przedstawiła spektakl „Kapcie precz” – a więc seniorzy śpiewający, tańczący i recytujący.

 

 

   Drugi dzień był bardziej oficjalny i uroczysty. Przybyli goście reprezentujący wszystkie wyższe uczelnie w Białegostoku, zwierzchnicy kościołów katolickiego i prawosławnego oraz przedstawiciele władz samorządów terytorialnych i jednostek podległych. Po krótkich wystąpieniach okolicznościowych wręczono puchary i albumy osobom najdłużej związanym i najbardziej zaangażowanym/współtworzącym Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku. Całość uświetnił wykład dyr. Muzeum Podlaskiego – Andrzeja  Lechowskiego o „500-leciu Podlasia” i „Białostockiej stołeczności”. Dopełnieniem a zarazem zakończeniem uroczystości był wspaniały koncert chóru „ASTRA” prowadzonego przez Oksanę Dziadul.

 

 

   Wspomnieć musimy o nieoficjalnych „atrakcjach”, jakie przygotowali nam organizatorzy. Mowa tu o „Kolacji integracyjnej”, wspólnym obiedzie, wyjeździe do Supraśla i zwiedzaniu Muzeum Ikon oraz zwiedzaniu Białegostoku. Atrakcje te przyczyniły się do nawiązania nowych znajomości, zacieśnienia kontaktów, wymianę doświadczeń i chyba to, co najważniejsze pozwoliły nam szerzej spojrzeć na nasze poczynania i nasunęły pomysły do dalszego rozszerzania działalności (wszak zawsze uczyć się trzeba od bardziej doświadczonych).

    Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Był to dla nas zaszczyt, że mogliśmy razem cieszyć się Waszym świętem. Życzymy dalszych sukcesów w poszerzaniu działalności i tak potrzebnej integracji pokolenia seniorów.

 Autor: Zbigniew ANGIELCZYK

 

Foto: Iwona Herbuś, Zbigniew ANGIELCZYK

W rocznicę deportacji na Syberię w 1940 roku.

 

       Przedstawiciele Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce uczestniczyli w podniosłej i wzruszającej uroczystości upamiętniającej pierwszą wywózkę Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej (10 II 1940r.). Uroczystość zorganizowały koła Związku Sybiraków z Hajnówki i Białowieży.

Czytaj więcej: W rocznicę deportacji na Syberię w 1940 roku.

95. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

     Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzedziła uroczysta Msza św. za Ojczyznę odprawiona w Soborze Świętej Trójcy i kościele P. W. św. Cyryla i Metodego, a po jej zakończeniu władze miasta i mieszkańcy, wspólnie przeszli uroczystym marszem na skwer obok Urzędu Miasta by pod pomnikiem "OFIAROM WOJEN, PRZEMOCY I REPRESJI" złożyć wieńce i wiązanki kwiatów.

Czytaj więcej: 95. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Informacja z walnego zebrania członków UTW w dn. 16 X 2013 r.

 

       16 X 2013 r. w Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyło się walne zebranie członków w związku z zakończeniem trzyletniej kadencji władz Stowarzyszenia.

       Zebrani udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi i wybrali nowy.

       Prezesem została dotychczasowa przewodnicząca

MIROSŁAWA PAWŁOWSKA

       W skład Zarządu weszli:

Czytaj więcej: Informacja z walnego zebrania członków UTW w dn. 16 X 2013 r.

Jesienny spacer z kijkami.

12.10.2013r.

 

       Grupa 22 osób – członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku należąca do sekcji Nordic Walking uczestniczyła w jesiennym rajdzie po Puszczy organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

Czytaj więcej: Jesienny spacer z kijkami.