Wietnamczycy w Hajnówce.

 

 

       Ostatnie spotkanie wykładowe – 8 V 2013r. miało niecodzienny charakter. Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z grupą Wietnamczyków – ambasadorem Wietnamu w RP Nguyen Hoang i członkami wietnamskiej ambasady w Polsce.

 

       Przywieźli oni ze sobą artystów, głównie muzyków. Zagranicznym gościom towarzyszyli przedstawiciele władz województwa (radny Sejmiku Wojewódzkiego M. Janowski), przedstawiciele AR i MR p. Krajewski, ważne osoby z miasta: Burmistrz, Starosta, Przewodnicząca RM, szefowie placówek kulturalnych.

       Zgodnie z planem comiesięcznych spotkań edukacyjnych naszego uniwersytetu wysłuchaliśmy ważnego wykładu „O roli i miejscu Banku Centralnego we współczesnym świecie” wygłoszonego przez znawcę przedmiotu – byłego członka zarządu NBP pana Zdzisława Sokala.

       Dowiedzieliśmy się wiele ważnych i przydatnych w naszych czasach wiadomości z zakresu bankowości i finansów państwa, uściśliliśmy często słyszaną terminologię (np. o różnych stopach procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej), a przede wszystkim dowiedzieliśmy się wiele o bardzo ważnej roli tematycznego Banku Centralnego.

    Wykład do łatwych nie należał, ale zdobyta wiedza pozwoli nam z pewnością łatwiej poruszać się w skomplikowanej sferze finansów i ją lepiej rozumieć.

       Dalsza część spotkania, w której prezentowali się nasi wietnamscy goście dała nam wiele doznań artystycznych. Wietnamczycy to miłośnicy muzyki, w tym szczególnie Chopinowskiej. Dwaj młodzi pianiści pięknie wykonali klasyczne utwory fortepianowe, usłyszeliśmy też popis gry na rzadkim instrumencie – monochordzie, na którym zabrzmiała znana polska piosenka „Szła dzieweczka”, a oryginalny wietnamski śpiew zaprezentowała wokalistka w pięknym narodowym stroju. Wzruszyła nas także recytacja wiersza dedykowanego Polakom a napisanego przez byłego ambasadora Wietnamu w Polsce.

       Dowiedzieliśmy się również zwięzłych informacji o dzisiejszym Wietnamie – jego kondycji i gospodarce, egzotyce przyrody i bogatej kulturze.

 

      Od Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa p. Stefana Krajewskiego, z rekomendacji p. M. Janowskiego nasz uniwersytet otrzymał sprzęt komputerowy.

 

Autor: mgr Antonina SKORUK

 

Foto: Zbigniew Angielczyk