Uroczyste zakończenie szóstego roku akademickiego 2012/2013

 

         Uroczyste zakończenie szóstego roku działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce.

     12 czerwca zakończyliśmy oficjalnie i uroczyście kolejny rok działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce.

      W imieniu całej społeczności uniwersyteckiej przewodnicząca Mirosława Pawłowska wyraziła wdzięczność i podziękowania wszystkim  osobom i instytucjom, które wykazywały życzliwość zrozumienie i pomoc w różnych formach naszej działalności, mając przekonanie, że bez takich ludzi byłoby nam trudniej realizować nasze zamierzenia.

       W dalszej części swej wypowiedzi podsumowała ostatni rok naszej pracy akcentując poszerzenie grona członków (aktualnie 170 osób), rozszerzenie kontaktów w szczególności z instytucjami (w szczególności uzyskanie patronatu Uniwersytetu w Białymstoku) i rozwój dotychczasowych i nowych form działalności.

       Zgodnie z rocznym planem wykładów ostatni w tym roku akademickim wygłosił p. Leon Chlabicz  na temat „Niezwykła pamięć wody”. Prelegent oparł swoją wypowiedź na założeniu że woda ma zdolność przyjmowania i zapamiętywania różnych informacji (poparł tę tezę filmem). Spełnienie koniecznych warunków wyposaża wodę w moc uzdrawiającą. Dotyczy to jednak tylko tzw. wody żywej mającej potencjał energetyczny. Takich możliwości jest, niestety, pozbawiona woda martwa. Zdaniem autora otwiera to szerokie możliwości wykorzystania leczniczego wody żywej.

       W dalszej części naszego spotkania zaprezentowane zostały efekty nowych form działalności uniwersytetu o charakterze artystycznym.

       Najpierw było to przedstawienie teatralne przygotowane wspólnie przez naszych „studentów” (Wierę Guziuk, Edwarda Ponieckiego, Krystynę Andrzejewską, Konstantego Łapińskiego i Halinę Budną) i dziesięcioosobową grupę młodzieży z Teatru Różności z LO im. M. Skłodowskiej-Curie. Przedstawienie przygotowały i tekst dramatu F. Dürrenmatta „Wizyta starszej pani” adaptowały na scenę Marzanna Janik-Lipczyńska i Antonina Skoruk. Zebraliśmy wiele pochwał.

       Drugą formą działalności artystycznej rozwijaną w mijającym roku był taniec. Szesnastoosobowa grupa pań pięknie zaprezentowała zorbę i tarantellę – także z aplauzem przyjętą.

       Taniec zresztą zdominował także towarzysko-integracyjne spotkanie wieczorne w pięknej scenerii zalewu Bachmaty.

       Oficjalne zakończenie roku akademickiego nie całkiem jeszcze kończy tegoroczną działalność – przed nami jeszcze w czerwcu jedna wycieczka i spływ kajakowy.

 

Autor: mgr Antonina SKORUK

 

 

Foto: Irena SIDORUK, Nadzieja WEREMIUK, Zbigniew ANGIELCZYK

Wietnamczycy w Hajnówce.

 

 

       Ostatnie spotkanie wykładowe – 8 V 2013r. miało niecodzienny charakter. Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z grupą Wietnamczyków – ambasadorem Wietnamu w RP Nguyen Hoang i członkami wietnamskiej ambasady w Polsce.

Czytaj więcej: Wietnamczycy w Hajnówce.

„Choroby zwyrodnieniowe stawów. Cukrzyca typu 2.”

       Kolejne comiesięczne spotkanie dotyczyło tematyki medycznej.

       Doktor Małgorzata Pietrzak – Zakrzewska swój wykład poświęciła chorobom zwyrodnieniowym stawów, które po czterdziestym roku życia dotyczą zdecydowanej większości populacji, w większości kobiet. Jest to efekt naszego trybu życia: mało ruchu, dużo siedzenia i jedzenia, czego skutkiem jest otyłość. A tymczasem w naszych genach mamy zaprogramowany inny tryb życia.

Czytaj więcej: „Choroby zwyrodnieniowe stawów. Cukrzyca typu 2.”

"Wielokulturowość Podlasia na przykładzie Tatarów i islamu".

      Wykład „Wielokulturowość Podlasia na przykładzie Tatarów i islamu”, wygłosił dr Artur Konopacki.

      Temat wielokulturowość jest w ostatnich czasach często obecny w życiu publicznym szczególnie żywotny w naszym wieloetnicznym i wielokulturowym regionie.

Czytaj więcej: "Wielokulturowość Podlasia na przykładzie Tatarów i islamu".

„Otyłość” – codzienność czy choroba.

 

       Temat wykładu zainteresował naszych studentów – przybyli licznie. Cieszymy się, że w naszym spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Pan Jerzy Sirak, Przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka Pani Alla Gryc i Vice Przewodnicząca Rady Powiatu Hajnowskiego Pani Helena Sapieszko.

       Wykład dietetyczki Kamili Kuczkin, Dyrektora Poradni Centrum Odchudzania i Odżywiania w Białymstoku.

Czytaj więcej: „Otyłość” – codzienność czy choroba.